Commune Czarna Białostocka | |
Teryt: | 200202 |
Commune type: | urban-rural area |
Statistics | |
Inhabitants quantity: | 11541 |
Election statistics | |
Electors quantity: | 9284 |
Precincts quantity: | 7 |
Commune Czarna Białostocka | |
Teryt: | 200202 |
Commune type: | urban-rural area |
Statistics | |
Inhabitants quantity: | 11541 |
Election statistics | |
Electors quantity: | 9284 |
Precincts quantity: | 7 |
Commune Czarna Białostocka - Precincts [Lists of candidates for Sejm] [Candidates for Senate] | ||||||
Number | Address | Precinct type | Precint boundaries | Google map link | ||
1 | Gimnazjum, ul. B. Prusa 1 , Czarna Białostocka 16-020 Czarna Białostocka | General | No | No | Część miasta Czarna Białostocka - ulice: Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej, Henryka Sienkiewicza 1, 1a, 1c, 2, 3, 5, 11, 13, Stefana Żeromskiego, Babilka, Białostocka, Borówkowa, Gołębia, Jagodowa, Jeżynowa, Kosińskiego, Malinowa, Myśliwska, Poziomkowa, Rybacka, Świętego Huberta, Zagórna, Zamiany, Żurawinowa oraz leśniczówki: Czumażówka, Straż i Horodnianka |
Ward Electoral Commission no. 1 - commission members | |
Name and surname | Position |
Jan Skarżyński | Commission chair |
Ewa Wysocka | Commission vicechair |
Eulalia Urszula Bielawska | Commission member |
Sylwia Ewa Bińkowska | Commission member |
Michał Chwaszczewski | Commission member |
Agnieszka Jackowska | Commission member |
Sandra Kublik | Commission member |
Commune Czarna Białostocka - Precincts [Lists of candidates for Sejm] [Candidates for Senate] | ||||||
Number | Address | Precinct type | Precint boundaries | Google map link | ||
2 | Zespół Szkół, ul. H. Sienkiewicza 7 , Czarna Białostocka 16-020 Czarna Białostocka | General | No | No | Część miasta Czarna Białostocka - ulice: Henryka Sienkiewicza 4, 6, 7, 7A, 8, 9, 10, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 20, Sportowa 1, Torowa 9a, 9b, 11, 13, 15, 28 |
Ward Electoral Commission no. 2 - commission members | |
Name and surname | Position |
Luiza Dobrowolska | Commission chair |
Łukasz Rabiczko | Commission vicechair |
Danuta Chyży | Commission member |
Roman Sylwester Matląg | Commission member |
Jolanta Matys | Commission member |
Joanna Nieścier | Commission member |
Ewelina Szoch | Commission member |
Commune Czarna Białostocka - Precincts [Lists of candidates for Sejm] [Candidates for Senate] | ||||||
Number | Address | Precinct type | Precint boundaries | Google map link | ||
3 | Szkoła Podstawowa Nr 2, ul. R. Traugutta 28 , Czarna Białostocka 16-020 Czarna Białostocka | General | Yes | No | Część miasta Czarna Białostocka - ulice: Ogrodowa, Tartaczna, Romualda Traugutta 3, 3a, 3b, 3c, 5, 5a, 7 Bolesława Chrobrego, Jastrzębia, Ignacego Krasickiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Mieszka I, Sosnowa, Spółdzielcza, Szkolna, Torowa - budownictwo jednorodzinne, Torowa 3A, 3b, Romualda Traugutta - budownictwo jednorodzinne Wiosenna, Józefa Wybickiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, |
Ward Electoral Commission no. 3 - commission members | |
Name and surname | Position |
Stanisław Den | Commission chair |
Barbara Kowalewska | Commission vicechair |
Sara Arciuch | Commission member |
Wojciech Kownacki | Commission member |
Anna Kruk-Sitko | Commission member |
Urszula Popławska | Commission member |
Magdalena Staniszczak | Commission member |
Commune Czarna Białostocka - Precincts [Lists of candidates for Sejm] [Candidates for Senate] | ||||||
Number | Address | Precinct type | Precint boundaries | Google map link | ||
4 | Dom Kultury, ul. Kościelna 8 , Czarna Białostocka 16-020 Czarna Białostocka | General | No | No | Część miasta Czarna Białostocka - ulice: Brzozowa, Brzozowy Mostek, Jana Czajkowskiego, Dębowa, Fabryczna, Grabowa, Jesionowa, Klonowa, Kościelna, Leśna, Parkowa, Podleśna, Świerkowa, Skórzana, Wrzosowa, Akacjowa, Bukowa, Jerzego Bromboszcza, Chabrowa, Gajowa, Jodłowa Kasztanowa, Krótka, Kwiatowa, Leszczynowa, Makowa, Marszałkowska, Modrzewiowa, Młynowa, Olchowa, Różana, Tulipanów, Wierzbowa, Zielona oraz miejscowości: Machnacz, Rogoziński Most, Wilcza Jama |
Ward Electoral Commission no. 4 - commission members | |
Name and surname | Position |
Joanna Dorota Małyszko | Commission chair |
Anna Marcińczyk | Commission vicechair |
Katarzyna Błahuszewska | Commission member |
Maciej Chwaszczewski | Commission member |
Justyna Kucharewicz | Commission member |
Alicja Kuczyńska | Commission member |
Aneta Kunda | Commission member |
Commune Czarna Białostocka - Precincts [Lists of candidates for Sejm] [Candidates for Senate] | ||||||
Number | Address | Precinct type | Precint boundaries | Google map link | ||
5 | Wiejski Dom Kultury, ul. Wesoła 26 , Czarna Wieś Kościelna 16-020 Czarna Białostocka | General | No | No | Część gminy w skład której wchodzą miejscowości: Burczak, Czarna Wieś Kościelna, Chmielnik, Dworzysk, Karczmisko, Klimki, Kosmaty Borek, Krzyżyki, Lacka Buda, Ogóły, Oleszkowo, Podratowiec, Ratowiec, Ruda Rzeczka, Wólka Ratowiecka, Złota Wieś, Złotoria |
Ward Electoral Commission no. 5 - commission members | |
Name and surname | Position |
Mieczysław Matys | Commission chair |
Joanna Jurguć | Commission vicechair |
Ewa Sadowska | Commission member |
Stanisława Salachowska | Commission member |
Urszula Tochwin | Commission member |
Czesława Urban | Commission member |
Krystian Zaniewski | Commission member |
Commune Czarna Białostocka - Precincts [Lists of candidates for Sejm] [Candidates for Senate] | ||||||
Number | Address | Precinct type | Precint boundaries | Google map link | ||
6 | Centrum Rękodzieła Ludowego, Niemczyn 42 , 16-020 Czarna Białostocka | General | No | No | Część gminy w skład której wchodzą miejscowości: Brzozówka Koronna, Brzozówka Strzelecka, Brzozówka Ziemiańska, Jezierzysk, Łapczyn, Niemczyn, Osierodek, Ośrodek Przewalanka, Zamczysk, Zdroje |
Ward Electoral Commission no. 6 - commission members | |
Name and surname | Position |
Krzysztof Chwaszczewski | Commission chair |
Tomasz Salachowski | Commission vicechair |
Sylwia Chmielewska | Commission member |
Lila Kundzicz | Commission member |
Urszula Matys | Commission member |
Justyna Prokop | Commission member |
Anna Stefańczuk | Commission member |
Commune Czarna Białostocka - Precincts [Lists of candidates for Sejm] [Candidates for Senate] | ||||||
Number | Address | Precinct type | Precint boundaries | Google map link | ||
7 | Filia Szkoły Podstawowej Nr 2, ul. Szkolna 1 , Czarna Białostocka 16-020 Czarna Białostocka | General | No | Yes | Część miasta Czarna Białostocka ulice: Cicha, Ciepła, Dolna, Gustawa Dreszera, Gęsia, Kolejowa, Tadeusza Kościuszki, Łąkowa, Ochotnicza, Elizy Orzeszkowej, Piękna, Pogodna, Polna, Słoneczna, Sokólska, Spokojna |
Ward Electoral Commission no. 7 - commission members | |
Name and surname | Position |
Agnieszka Jarząbska | Commission chair |
Helena Maciejewska | Commission vicechair |
Katarzyna Jarocka | Commission member |
Regina Lewicka | Commission member |
Magdalena Radziszewska | Commission member |
Lucja Suproń | Commission member |
Jadwiga Lucyna Zreda | Commission member |